Hloupost, nebo záměr?

Zatímco na státní úrovni se šetří na komunální úrovni peníze tečou proudem. Rozhazovačnost některých zastupitelů odnesou nakonec jen obyčejní lidé, kteří je zvolili. V tomto článku se podíváme na konkrétní příklad plýtvání na Městské části Praha 8.

Slovo šetřit se v posledních měsících skloňuje snad ve všech pádech. Po situaci, která nastala v Řecku, si i čeští politici uvědomili, že stát se to může i nám. Strach z budoucího vývoje přiměl novou vládu, aby začala přitahovat opasky a trochu usměrnila veřejné finance. Politici škrtají v platech státních úředníků a své činy odůvodňují tím, že pokud jim platy nesníží, tak je budou muset propustit. Pravdou je, že doposud ministerstva zbytečně plýtvala, ale odnesou to opět nejvíce jen obyčejní lidé a úředníci, kteří za nic nemohou. Můžeme připomenout skandál s auditem, který v minulých dnech proběhl na Ministerstvu dopravy. Zjistilo se, že úředníci s posvěcením svých nadřízených vyhazovali peníze za předražené služby, zbytečné reklamní předměty a mnoho dalšího. Stále se mluví o předražených státních zakázkách, jako je nákup minometů a ekologický tendr, které se musí rychle řešit, ale co úniky na „nižší“ úrovni v rámci pár milionů? O tom už se tolik nemluví. Můžete si myslet, že to je zanedbatelné v porovnání s mnohasetmilionovými až miliardovými zakázkami, ale pár milionů sem, pár tam a rázem je to spousta peněz, která jde z kapes nás všech.

Na obecní úrovni tyto podivné metody probíhají také, ale už se o nich člověk tolik nedozví. Určitě jste se někdy v ulicích Prahy setkali s modrými reklamními lavičkami. Společnost působí v Praze a dalších 200 městech České republiky již 14 let celkem bez problémů. Nabízí své lavičky včetně jejich údžby městským částem zcela zdarma a další výhodou pro městské části je, že na nich mohou zadarmo inzerovat. Modré lavičky využívají téměř všechny městské části k informování veřejnosti, ale v neposlední řadě slouží hlavně pro občany, aby se mohli posadit, nebo si v zimě odložit tašky, když čekají na zastávce nebo na jiném veřejném místě. Městské části mohou využívat reklamní plochy na lavičkách zdarma pro propagaci svých kampaní. Člověk by řekl, že je to výhodné a městským částem se to vyplatí. Ale někteří úředníci si myslí něco jiného.

Určitě jste také mohli zaregistrovat, že z některých městských částí modré lavičky zcela zmizely a nahradily je obdobné, opět reklamní lavičky od jiné společnosti, které však zadarmo nebyly. Příkladem může být Městská část Praha 8, kde modré lavičky zmizely již v lednu 2009. Pravé důvody zmizení se ze strany radnice Prahy 8 občané nedozví, neboť je chytře zastřela mlčenlivostí. Důvodem zmizení laviček bylo nezákonné desetinásobné navýšení poplatků ze strany MČ. Ve svém vyjádření starosta Josef Nosek nezapomněl podotknout, že firma provozující lavičky to dělá kvůli zisku z reklamy, a tudíž se jedná o podnikatelskou činnost a ne službu občanům. Ale zapomněl podotknout, že firma lavičky a veškerou údržbu s nimi spojenou poskytovala MČ zcela zdarma a ještě navíc za ně platila nájem a poplatky. Občanům se nelíbilo, že lavičky zmizely a proto jim pan starosta koupil za jejich peníze nové lavičky za 1,7 milionu Kč. Zvláštní na celé věci je to, že pan starosta nenakoupil obyčejné lavičky, ale předražené hnědé reklamní lavičky. Poté MČ vypsala rychlovýběrové řízení na firmu, která bude lavičky spravovat, tj. další tisíce korun z rozpočtu MČ tudíž z peněz nás všech. Řízení vyhrála firma Rooney&Bennett. Nyní na nich vylepuje předvolební kočkování ODS a ČSSD, které předstírají na Praze 8 vzájemnou opozici.

Hlavní rozdíl mezi modrou a hnědou lavičkou je v tom, že modrá lavička slouží k využití občanům ZCELA ZDARMA, její pořízení a veškerá údržba městskou část NESTOJÍ ANI KORUNU navíc za ní městu firma platí nájem a poplatky, což jsou příjmy do rozpočtu. Na druhou stranu pořízení každé hnědé lavičky stálo osmtisícstošedesát korun z rozpočtu MČ. Navíc za její údržbu platí MČ další tisíce korun. Teď si obě nabídky můžete sami porovnat. Tyto jednoduché počty a porovnání výhodnosti zvládne i školák prvního stupně. Hospodaření MČ Praha 8 připomíná turecké hospodářství. Zbaví se firmy, která nabízí své služby úplně zadarmo a ještě platí městu poplatky, což jsou příjmy do rozpočtu, a místo ní nakoupí předražené lavičky a najme jinou firmu, která je bude za naše peníze spravovat, což jsou zbytečné výdaje z rozpočtu. Je to opravdu jen hloupost úředníků, nebo je za tím něco víc? Opravdu chceme, aby tito lidé rozhodovali o našich penězích?

Zadáno: 2010-10-05 20:33

Dotčená obec: Praha 8

Dotčená osoba: Josef Nosek

Zobrazeno 2380x

Zadal: Bibuska

Odtvítovat Sdílet přes facebook Odeslat e-mailem


HLEDAT