Kdo má platit lavičky?

Veřejné lavičky nemusí platit obec z peněz od daňových poplatníků. Může je platit soukromá firma, která vydělává na reklamě.

Studenti ekonomie se učí, že veřejné statky nemůže poskytovat soukromník a musí je poskytovat stát nebo obec z našich daní, protože soukromá firma by na ně nedokázala vybrat od uživatelů peníze.

Těžko si lze představit, že by někdo vybíral od kolemjdoucích poplatek za veřejné osvětlení, za kouknutí na veřejné hodiny, za vyhození odpadku do koše nebo za posazení na veřejnou lavičku.

Ovšem ve skutečnosti i mnoho z těchto služeb mohou poskytovat soukromé firmy, aniž by účtovaly poplatky uživatelům. Tak jako se můžeme zdarma dívat na soukromé televize, a číst zdarma soukromé noviny, které žijí z reklamy, můžeme házet odpadky do soukromých odpadkových košů, které jsou financovány z reklamy a při čekání na autobus si odpočnout na soukromých lavičkách, které žijí z reklamy.

Obce by měly umožnit soukromým firmám nabízet tyto služby zdarma, když se toho nějaké firmy chopí. Ušetřené peníze by měly zůstat v kapsách lidí formou nižších daní nebo by měly být využity na zajišťování úklidu a bezpečnosti.

Bohužel, např. Praha 15 se rozhodla s lavičkami zdarma skoncovat. Vypověděla soukromé modré lavičky ze svých chodníků a nakoupila své vlastní lavičky z obecního rozpočtu.

Obce a státy by si měli vážit podnikatelské invence lidí, měli by šetřit peníze daňových poplatníků a neměli by se pouštět do podnikání. Tak si představuji pravicovou politiku.

Zadáno: 2010-10-05 22:52

Dotčená obec: Praha 15